artAKCJA 2010

DZIAŁDOWO POTRZEBUJE KULTURY!


Tegoroczna edycja artAKCJI dobiegła końca. Kierując się doświadczeniami z lat poprzednich starliśmy się trafić w gusta oraz potrzeby mieszkańców Działdowa. Po raz kolejny otrzymaliśmy od nich zapewnienie o konieczności organizowania takich wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Podobne zapewnienia usłyszeliśmy również z ust zaproszonych przez nas artystów i współorganizatorów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji artAKCJI 2010. Wasza pomoc była nieoceniona.

Mieszkańców Działdowa już teraz zapraszamy na kolejną edycję artAKCJI za rok!

artPLAN

 

19 września 2010 r. – niedziela

Ewangelicki Kościół Zbawiciela, ul. Jagiełły 28 (wstęp wolny)

16.00 – Koncert Sławomira Makowskiego – utwory Fryderyka Chopina na pianinie

17.00 – Koncert  Prawosławnego Męskiego Chóru Kameralnego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

24 września 2010 r. – piątek

Klub La Cosa Nostra, ul. Sportowa 26c (wstęp 15 zł)

18.00 – Maraton filmowy

Prowadzący – Marcin Leszczyński
– Andriej Rublow reż. Andriej Tarkowski, ZSRR, 179 min.
– Tango reż. Carlos Saura, Argentyna, Hiszpania, 115 min.
– Miasto Boga/ Cidade de Deus reż. Fernando Meirelles, Katia Lund, Brazylia, Francja,130 min.

25 września 2010 r. – sobota

Ratusz, pl. Mickiewicza (wstęp wolny)

16.00 – Wernisaż wystawy fotograficznej Joanny Gorczycy pt. “Moje Indie”.

Klub La Cosa Nostra, ul. Sportowa 26c (wstęp 5zł)

18.00 – Koncert zespołów rockowych:
– Thempest,
– 69,
– Etob Klimator,
– Eternal Grass.

26 września 2010 r. – niedziela

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, ul. M. Skłodowskiej-Curie 20 (wstęp wolny)

14.00 – Spektakl “Bajka o Małym Smoku” w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz

Ratusz, pl. Mickiewicza (wstęp wolny)

16.00 – Sztuka “Serce dla dwojga” (Pierre Sauvil) w ramach cyklu “Teatr przy Stoliku” – aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Klub La Cosa Nostra, ul. Sportowa 26c (wstęp 3 zł)

18.00 – Kabaret Zmarnowany Potencjał
19.00 – Flamenco – wystepują: Karolina Łukaszewicz, Marta Czapla-Guisado, Fernando Guisado-Ruiz

Pozdrawiamy
Grupa artAkcyjna

 

fotografia

Moje Indie

Wystawa fotografii Joanny Gorczycy

Wernisaż:

Ratusz 25.09.2010

godz, 16.00 (wstep wolny)

 

Joanna Gorczyca – absolwentka LO im. Stefana Żeromskiego w Działdowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale ekonomii oraz Wyższej Szkoły Psychologii i Zarządzania w Warszawie. Właścicielka Asia Dream Trip, z którym możesz poznać najpiękniejsze zakątki Indii i dalekiej Azji.

  

 

obywatelka świata – z serca działdowianka – miłośniczka fotografii

 

 Birma, Bagan

 – bryczka wiodąca ludzi na wieczorne modły

 

 Indie, Rajastan Jodhpur

-wspaniałe Blue City- ok.700 tyś. mieszkańców – większość domów pomalowanych jest na niebiesko co ma podobno odstraszyć komary

cel praktyczny – efekt cudowny:)

 

Indie, Mumbai Haji Ali

-muzułmańska świątynia wybudowana na cyplu-dojście do niej nie jest łatwe nie tylko ze względu na tłumy, ale też na widok żebrzących kalek

http://www.joannagorczyca.com/

 

muzyka klasyczna

 
 

  

 
 Koncert Sławomira Makowskiego
 
 Ewangielicki Kościół Zbawiciela ul. Jagiełły
 
19 września
 
godz. 16 (wstęp wolny)
 
Sławomir Makowski – ukończył studia muzykologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, fortepian – Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia i Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Sierpcu. Do sukcesów zawodowych zalicza osiągnięcia uczniów w konkursach wiedzowych o życiu i twórczości S. Moniuszki w Płocku oraz J.S. Bacha w Grudziądzu.
Program występu:
 
Fryderyk Chopin – utwory:
Rondo c-moll
Mazurek g-moll
Walc Es-dur
Walc cis-moll
Preludia: e-moll, A-dur, h-moll, As-dur, c-moll, g-moll
Nokturn e-moll
Etiuda c-moll
Polonez A-dur
 
 
godz. 17.00 (wstęp wolny)
Prawosławny Męski Chór Kameralnej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej
 
 
 
 
 

muzyka

25.09.2010
Klub La Cosa Nostra
godz. 18.00
wstęp 5 zł
 
W tym roku w działdowskich murach w ramach artAKCJI 2010 zawitają charyzmatyczne zespoły, które swoim rockowo-metalowym brzmieniem zachwycą niejednego słuchacza. Zapraszamy zatem do udziału w koncercie i niech muzyka będzie z wami!
 
 
 

Thempest

Zespół powstał w 2006 roku w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie).
Muzykę jaką wykonuje to szeroko pojęty death metal
z elementami doom i black.
Aktualny skład:
Szakal – gitara/wokal
Kristof – bas
Piter – perkusja
Ajgor – gitara
Byli muzycy:
Kris – perkusja
Górek – gitara
Myspace: www.myspace.com/thempest
Oficjalna strona: www.thempest.metal.org.pl

69

Rockowa formacja z Działdowa, która stawia na żywiołową, rockową muzykę z wpływami hard rocka,grunge, heavy metalu.
Zespół powstał 2 listopada 2009 roku z inicjatywy gitarzystów: Miłosza Kruszewskiego oraz Mateusza Podleckiego. Początkowo na basie grała Maria Smolicz, która z powodów osobistych opuściła szeregi 69, ustępując miejsca świetnemu, niezwykle wszechstronnemu basiście ? Waldemarowi Duszyńskiemu. Wokalistką zespołu jest Agata Loret, która posiada bardzo charakterystyczny wokal. Za bębnami zasiada Artur Bartkowski, który na koncertach jest najmniej widoczny,jednak to dzięki niemu pod sceną publiczność wykonuje taniec ? pogo.

Etob Klimator

Zespół powstał w roku 2003  w Pluskach z inicjatywy Adama i Grabosia. Jego nazwa wzięła się od plakietki z napisem ?Etob Klimator? która wisiała na drzwiach pierwszej sali prób zespołu. Ich głównym nurtem muzycznym jest rock jednak jak sami artyści twierdzą stworzyli swój unikalny styl grania nazwany ?roboczo-pogańskim rock&rollem?

Eternal Grass

Zespół wywodzący się z Nidzicy. Ich atutem jest zdecydowane gitarowe brzmienie .

 

 

film

 

La Cosa Nostra

24.09.2010

godz. 18.00

 

MARATON FILMOWY

Prowadzący :  

Marcin Leszczyński – kulturoznawca; eseista, redaktor kwartalnika antropologicznego op.cit.,), redaktor naczelny czasopisma “Dramatica”; pracownik Działu Dramaturgiczno – Literackiego warszawskiego Teatru Dramatycznego, poeta, autochton Polski B, amator porannej kawy, Europy południowej i prozy eksperymentalnej.

FILMY

Andriej Rublow, reż. Andriej Tarkowski 

Proces kształtowania się wrażliwości genialnego malarza 

Andriej Tarkowski nakręcił “Andrieja Rublowa” w 1966 r. Cenzura zarzuciła mu, że trzygodzinny fresk, poświęcony średniowiecznemu malarzowi ikon, nie przedstawia właściwej hierarchii wartości (wynosi artystę, stawia sztukę ponad społeczeństwo). Film powędrował więc na półkę. Światowa premiera odbyła się trzy lata później na festiwalu w Cannes. Ale nawet honorowa nagroda tam zdobyta (FIPRESCI) nie przekonała władzy. ?Andriej Rublow? wszedł oficjalnie na ekrany ZSRR dopiero w 1971 r.

Ta ośmioczęściowa saga, poświęcona tyleż narodzinom talentu wielkiego artysty, co rekonstrukcji barbarzyńskiej epoki zakończonej zwycięstwem Dymitra Dońskiego nad Tatarami, zdumiewa subtelnym połączeniem poetyckiego stylu z szeroką, epicką panoramą XV-wiecznej Rusi. Nawet z dzisiejszej perspektywy większość scen ze słynnym obrazem odlewania cerkiewnego dzwonu na czele wciąż robi piorunujące wrażenie. Tarkowskiemu udała się rzecz niesłychana: ukazał proces kształtowania się wrażliwości genialnego malarza, odnajdującego w cierpieniu i zwątpieniu wiarę w Chrystusa.

Janusz Wróblewski

Żródło: Polityka

Miasto Boga, reż. Fernando Meirelles, Katia Lund

 Niezwykły film o niezwykłym miejscu na przedmieściu Rio de Janeiro. Opowiadany przez Busca-Pé małego czarnego chłopca, zbyt lękliwego i strachliwego by przystać do gangu, ale i zbyt rozsądnego by zgodzić się na niskopłatną i poniżającą legalną pracę. Wymyślił sobie że można okrutny i brutalny świat który go otacza obserwować inaczej, przez sztukę. Jego celem stało się zostać profesjonalnym fotografem. Miejsce znane jako ?Cidade de Deus? początkowo jest placem na którym powstają mieszkania dla biednych budowane przez rząd na początku lat 80tych. Po kilku latach zamiast spokoju staje się najbardziej niebezpiecznym gettem w Rio. Handel narkotykami, prostytucja, rabunki i przestępstwa stały się smutną codziennością obserwowaną i utrwalaną przez Busca-Pé. Film jest przygnębiający, ujawnia prawdy uniwersalne, pokazuje sytuacje znane i z naszych blokowisk. Film nagradzany na festiwalu w Toronto, nominowany do Złotych Globów 2003.

Żródło: Film Web

Tango, reż. Carlos Saura 

Utalentowany reżyser zostaje porzucony przez żonę. Aby pokonać rozpacz, rozpoczyna pracę nad filmowym musicalem. Odwiedza lokale gdzie tańczy się tango. Poznaje piękna tancerkę, nawiązuje z nią romans. Jej opiekunem jest człowiek, który finansuje produkcję i ma powiązania ze światkiem przestępczym.

Miłość Saury do tanga, bierze swoje początki w jego dzieciństwie: ?Wychowałem się na Carlosie Gardelu?, mówi twórca. Nie było to jednak łatwe zadanie. Saura rozpoczął pracę odwiedzając szereg lokali tanecznych w Buenos Aires, kupując nagrania, oglądając dziesiątki filmów. ?Nie warto było zaczynać, dopóki nie byłem w stanie wgłębić się w istotę tanga: robienie kolejnego filmu muzycznego byłoby bez sensu,? wyznaje reżyser. Aby ten cel osiągnąć, postanowił on połączyć z sobą kilka elementów: ukazać tango jako popularny taniec, ale i wysoce wystylizowany układ choreograficzny; jego aspekt symboliczny miał się spleść z bezpośrednią zmysłowością; jego waga jako muzyki miejskiej z współczesnym brzmieniem; jego surowy minimalizm ramię w ramię z oszołamiającym zawikłaniem. Ta sztuka Saurze się udała, film porywa od pierwszej minuty. Krew widza zaczyna tętnić w rytm muzyki i tańca. Reżyser stworzył niezwykły klimat spektaklu, widowiska ? spektaklu.

Żródło: Film Web

 

teatr

Niedziela opanowana przez Teatr

Trzy miejsca,
trzy grupy odbiorców,
trzy różne konwencje teatralne.

W jednej z sal działdowskiego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wystąpił Teatr Form Niezależnych Korzunowicz z Olsztyna. Spektakl “Bajka o Małym Smoku” zrealizowany w formie teatru marionetkowego, wywoływał na twarzach dziecięcej publiczności zaciekawienie, śmiech oraz wzruszenie. Nie gorzej bawili się, równie licznie przybyli, dorośli. Widać i w nas tkwi potrzeba zrozumienia tajemnicy posiadania prawdziwych przyjaciół, którą odkrywał bajkowy Mały Smok.

Ratusz w Działdowie po raz drugi gościł zawodowych aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, którzy w ramach cyklu “Teatr przy Stoliku” zaprezentowali komedię obyczajową “Słońce dla dwojga” Pierre’a Sauvil’a. Kreacje aktorskie stworzone przez Katarzynę Kropidłowską i Mariana Czarkowskiego czasem bawiły, czasem zaś doprowadzały do łez licznie zgromadzoną publiczność.

Wieczorem przed działdowską publicznością zaprezentował się Kabaret Zmarnowany Potencjał. Skecze i piosenki w wykonaniu grupy studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie skutecznie rozbawiły przybyłą widownię.

—————————————————————————-

Coś dla dzieci

26 września (niedziela), godz. 14.00 – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, ul. M. Skłodowskiej-Curie 20

“Bajka o Małym Smoku”

Spektakl zrealizowany w technice Teatru Marionetek. Mały Smok pojawia się na ziemi i wyrusza w świat w poszukiwaniu przyjaciela, z którym można pobawić się i zaprzyjaźnić. Po drodze spotyka: duszka, raka, myszkę, sowę i złą czarownicę Szara-Marę.

Wędrujmy wraz z nim, ze smoczą piosenką o przyjaźni:

?Zaprzyjaźnij się z kimś, kto przyjaźnić się umie, Zaprzyjaźnij się z kimś, kto cię zawsze zrozumie??

Wystąpi Teatr Form Niezależnych Korzunowicz z Olsztyna.

Teatr Form Niezależnych
(znany wcześniej  jako Niezależny Teatr Animacji – Korzunowicz)
został   założony  w  1993  roku   przez  Grażynę i Mirosława  Korzunowiczów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział   Lalkarski  w  Białymstoku).

Jesteśmy jedynym zawodowym prywatnym teatrem działającym na terenie województwa  Warmińsko-Mazurskiego, a zarazem jednym z nielicznych w Polsce. Istniejemy od 1993 roku. W swoim dorobku mamy kilkanaście przygotowanych
i zrealizowanych premier i programów edukacyjnych / w tym warsztaty teatralne dla dzieci i nauczycieli /

W 1983 r.  po obronie dyplomów  przywędrowaliśmy do Olsztyna, gdzie rozpoczęliśmy  pracę w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Rozstaliśmy się z  nim po 10  latach,  aby tworzyć samodzielnie.  Od początku  jednym z  trójki  twórców był  syn – Kuba (obecnie absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalność Animacja społeczno-kulturalna, aktor Grupy Teatralnej “Verte”).

W  dorobku   mamy   udział  w  kilku festiwalach teatralnych   w kraju  jak i  za  granicą. Zdobyliśmy  nagrodę   za   “TWÓRCZE  POSZUKIWANA” na    Festiwalu Teatrów  w Walizce  (Łomża  1992), Stypendium  Ministerstwa  Kultury   i   Sztuki  (1992),  Stypendium  Miasta  Olsztyn (2003). Współorganizowaliśmy  “Rodzinne   Iluzję  Teatralne”  (1996, 1997).

Jesteśmy autorskim Teatrem plastycznym, sami przygotowujemy spektakle
i programy edukacyjne / scenariusze , scenografie , muzykę i wykonanie /.
Głównym założeniem naszego Teatru jest docieranie tam gdzie ,profesjonalne inicjatywy artystyczne nie docierają , a kontakt ze sztuką jest ograniczony. Uciekamy  od  dosłowności, zatem nasze spektakle operują  metaforą,  obrazem i dźwiękiem.

 

 

 “Są jak odwieczni poszukiwacze skarbów, czarodzieje ze starych baśni. Niezwykli ludzie, niezwykła rodzina, zasługujący na wyróżnienie większe niż oklaski.”

Elżbieta Mierzyńska –  Dziennik Pojezierza ’99

www.teatrform.olsztyn.pl

 

Coś dla dorosłych

26 września (niedziela), godz. 16.00 – Ratusz

“Słońce dla dwojga” – Pierre Sauvil

Błyskotliwa komedia obyczajowa o spotkaniu dwóch pokoleń: wyzwolonej, dość bezczelnej młodej dziewczyny ze spokojnym, dobrze ułożonym lekarzem w średnim wieku, nade wszystko ceniącym sobie w życiu spokój i wygodę. Panienka zaskakuje go propozycją nie do odrzucenia. Otóż rok wcześniej doktor zdiagnozował u niej śmiertelną chorobę. Młoda osoba sprzedała dom, porzuciła  pracę i udała się w długą pożegnalną podróż dookoła świata, by ostatecznie dowiedzieć się, iż padła ofiarą pomyłki. W ramach rekompensaty za doznaną krzywdę bezceremonialnie wprowadza się do domu lekarza i zamierza w nim pozostać do momentu, aż nie stanie ponownie na nogi. Odmowa gospodarza grozi mu skandalem środowiskowym. Ten punkt wyjścia staje się początkiem szeregu niezwykłych zdarzeń w życiu obojga, a żeby tego było mało, dziewczyna chowa jeszcze w zanadrzu prawdziwą, wybuchową wręcz niespodziankę.

Żywy dialog, celny dowcip, znakomite obserwacje charakterów, mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji, ale też mądra zaduma nad człowiekiem i jego odwiecznym dążeniem do ciepła i bliskości drugiej osoby.

Wystąpią:  

Katarzyna Kropidłowska

Marian Czarkowski

 

“Teatr przy Stoliku”

Już po raz drugi zapraszamy do wysłuchania dzieła współczesnej dramaurgii w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Aktorzy czytają rozpisane na role teksty dramaturgiczne, tworząc swoistą wersję teatralnego słuchowiska. “Teatr przy Stoliku” cieszy się dużą popularnością i ma stałych słuchaczy, nie tylko w Olsztynie, gdzie występuje systematycznie, ale także w wielu miastach województwa warmińsko-mazurskiego, do których gościnnie przyjeżdża.

Coś na dobry humor

26 września (niedziela), godz. 18.00 – Klub La Cosa Nostra

Kabaret Zmarnowany Potencjał

W lutym 2010 roku w Teatrze Studenckim “Cezar” w Olsztynie ukształtował się skład kabaretu występującego przez pierwsze miesiące jako “Wyrób Kabaretopodobny”. Obecnie stara się występować tu i ówdzie jako Kabaret Zmarnowany Potencjał.

Grupę tworzą:

Przemek Kaperzyński – Mocny opiekun, mocny organizator, mocny sekretarz, mocny obserwator, mocny autor tekstów piosenek kabaretowych – “bo w piosenkach czuje się najmocniej”. Posiada mocne poczucie humoru i wiele innych mocnych rzeczy. Jego dewizą jest “chcieć to móc”.

Emilka “Stojsława” – Osoba tajemnicza, nikt w kabarecie nie zna jej nazwiska. Przedstawia się jako “Stojsława” i twierdzi że ma jaja. Mimo że jest blondynką, mówi że wcale nią nie jest. Niestety, na scenie najczęściej gra blondynkę. I znowu, nikt nie wie dlaczego?

Karolina Kazula – Potocznie “Colgate”. Posiada fryzurę, palce i uśmiech. Na scenie charczy najpiękniej. Lubi dowcipy o żabach i bocianach. Jej hobby to spanie. W przerwach zajmuje się pracą w kabarecie.

Marcin Lesiński – Człowiek o wyjątkowej twarzy scenicznej. Wykazuje skłonność do komicznego piszczenia i kosmicznego marudzenia. Kabaretowy “Flip”. Jeździ idealnie dopasowanym Tico. Mieszka w Orzołku. Ziomek Rafała.

Rafał Orzoł – Po nabyciu umiejętności śpiewu na imprezach karaoke postanowił pokazać się na scenie kabaretowej. Wielki aktor, podobno nigdy nie był mały, ale młodszy. Kabaretowy “Flap”. Mieszka w Ziomku. Orzołek Marcina.

Michał Buraczewski – Człowiek pracujący w firmie produkującej kserokopiarki, boks biurowy jest jego domem, a ekspres do kawy ołtarzem. Podobno jest z Białegostoku, ale to nie jedyna jego wada.

http://www.youtube.com/watch?v=5_DS0tLQrzA

 

http://www.youtube.com/watch?v=XCzdt_Mceqo

Wstęp: 3zł.

Ostatni wieczór artAKCJI 2010 zakończymy pokazem tańca flamenco.

Zapraszamy!

 

fotografia

Moje Indie

Wystawa fotografii Joanny Gorczycy

Wernisaż:

Ratusz 25.09.2010

godz, 16.00 (wstep wolny)

 

Joanna Gorczyca – absolwentka LO im. Stefana Żeromskiego w Działdowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale ekonomii oraz Wyższej Szkoły Psychologii i Zarządzania w Warszawie. Właścicielka Asia Dream Trip, z którym możesz poznać najpiękniejsze zakątki Indii i dalekiej Azji.

  

 

obywatelka świata – z serca działdowianka – miłośniczka fotografii

 

 Birma, Bagan

 – bryczka wiodąca ludzi na wieczorne modły

 

 Indie, Rajastan Jodhpur

-wspaniałe Blue City- ok.700 tyś. mieszkańców – większość domów pomalowanych jest na niebiesko co ma podobno odstraszyć komary

cel praktyczny – efekt cudowny:)

 

Indie, Mumbai Haji Ali

-muzułmańska świątynia wybudowana na cyplu-dojście do niej nie jest łatwe nie tylko ze względu na tłumy, ale też na widok żebrzących kalek

http://www.joannagorczyca.com/

 

muzyka klasyczna  

 
 Koncert Sławomira Makowskiego
 
 Ewangielicki Kościół Zbawiciela ul. Jagiełły
 
19 września
 
godz. 16 (wstęp wolny)
 
Sławomir Makowski – ukończył studia muzykologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, fortepian – Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia i Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Sierpcu. Do sukcesów zawodowych zalicza osiągnięcia uczniów w konkursach wiedzowych o życiu i twórczości S. Moniuszki w Płocku oraz J.S. Bacha w Grudziądzu.
Program występu:
 
Fryderyk Chopin – utwory:
Rondo c-moll
Mazurek g-moll
Walc Es-dur
Walc cis-moll
Preludia: e-moll, A-dur, h-moll, As-dur, c-moll, g-moll
Nokturn e-moll
Etiuda c-moll
Polonez A-dur


godz. 17.00 (wstęp wolny)
Prawosławny Męski Chór Kameralnej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

artAkcję 2010 tworzyli:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej

grupa artAKCYJNA