teatr

“Artysta. Mechanika ucieczki” Sztuka Nowa_teatr

ARTYSTA w Dzialdowie 020_800

ARTYSTA w Dzialdowie 283_800

ARTYSTA w Dzialdowie 143_800

DSCF2613_800

DSCF2618_800

DSCF2642_800

DSCF2628_800

DSCF2654_800

Film “Inferno amore: nie milcz na mnie” – relacja z widowiska scenicznego

DSCF2591_800

DSCF2599_800

NIEDZIELA 13.09.2015

Miejsce: sala widowiskowo-kinowa MDK (ul. Jagiełły 13)

godz. 18.30

Film “Inferno amore: nie milcz na mnie” – relacja z widowiska scenicznego

10429853_1597183433893432_375359422665895551_n

Widowisko “Inferno amore: nie milcz na mnie”, którego premiery odbyły się w maju 2015 roku, zgromadziło ponad pół tysiąca widzów w Pieckach, Mrągowie, Biskupcu i Działdowie. Wszędzie wywołało owacje na stojąco, a także łzy i milczenie – tym razem ze wzruszenia. Dla uczestników wspólnego projektu – młodych ludzi z Chóru Our Voice z Działdowa, Teatru Insania i Enklawy Artystycznej z Piecek i Mrągowa, Pracowni Tańca i Ognia Transfuzja z Biskupca, Grupy Ogień w Szopie z Biskupca oraz Grupy Tańca z Ogniem Asura z Olsztyna – praca przy nim również była niezwykłym doświadczeniem. Relacją z tych wydarzeń (prób i występów), w postaci nagranego filmu, będą chcieli podzielić się z działdowską publicznością, 13 września w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Domu Kultury.

11313114_1597183473893428_256851808328902954_o

Jednak najważniejsze słowa o “Inferno amore” brzmią tak:

“Wspaniały spektakl! Poruszający i potrzebny. Zachęcam gorąco do obejrzenia wszystkich mających tę możliwość. Cieszę się, że dane mi było uczestniczyć w premierze. Dziękuję.”

“Jesteście fanatycznie, to znaczy fantastycznie uzdolnieni! Dzięki za wspaniałe emocje i wzruszenia. Wylałam na Was kilka cennych łez. Życzę dalszych oszałamiających sukcesów i czekam na więcej. Pozdrawiam gorąco całe twórcze grono!”

“Wspaniałe 4 dni życia! Niezliczone godziny prób, tony makijażu, bolące gardło… Ale było warto! Ze swojej strony dziękuję wszystkim artystom i oczywiście naszym wspaniałym opiekunom – zrobiliśmy kawał świetnej roboty! Dziękuję za to, że mogłem wziąć w czymś takim udział! Równocześnie wyrażam szczerą nadzieję na to, że jeszcze niejednokrotnie połączymy swoje umiejętności i zaprezentujemy światu coś równie pięknego jak Inferno Amore.”

 

godz. 19.30

“Artysta. Mechanika ucieczki” Sztuka Nowa_teatr

ARTYSTA fot. Jan Borek (4)

fot. Jan Borek

W spektaklu “ARTYSTA. Mechanika ucieczki” spotykają się postaci pozornie od siebie odległe: amerykański pisarz Edgar Allan Poe, polski raper Tadeusz Polkowski, projektant gier komputerowych Phil Fish, żona poety Thomasa Stearnsa Eliota Vivienne Haigh-Wood, wokalista i twórca zespołów Pidżama Porno i Strachy na Lachy Krzysztof “Grabaż” Grabowski, redaktor naczelny magazynu “Elle” Jean-Dominique Bauby, głuchoniema amerykańska pisarka Hellen Keller oraz amerykańska fotografka Annie Leibovitz.

W spektaklu “ARTYSTA. Mechanika ucieczki” biogramy artystyczne stają się pretekstem do dialogu z widzem na temat indywidualnych uwarunkowań związanych z czasem i kontekstem społecznym, w jakim wybrana jednostka funkcjonuje. Brak linearnej narracji pozwala uruchomić różnorodne formy ekspresji i daje możliwość zabawy konwencjami, przenosząc widza w sytuację rockowego lub hiphopowego koncertu, seansu psychoanalitycznego, wywiadu ze znaną postacią, autorskiego spotkania promocyjnego, czy też w rzeczywistość gry komputerowej. Spektakl zdobył I miejsce na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych 2014 w Starej Prochowni. Był pokazywany w Instytucie Teatralnym w Warszawie w ramach cyku “Mów za siebie”, na deskach warszawskiego Teatru Studio w ramach Młodzieżowych Spotkań Teatralnych 2015 oraz na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych w Teresinie.

 

ARTYSTA fot. Jan Borek (8)

fot. Jan Borek

W spektaklu można oglądać młodych aktorów, którzy już od ponad dwóch lat pracują razem w projektach teatru fizycznego organizowanych przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Wspólnie zrealizowali już m. in. projekty: “W poszukiwaniu tożsamości”, “Podaj dalej”, “Mapy pamięci”, “Gdyby to była moja ulica” i “Na scenie doświadczeń”. Dzięki ich działaniom powstaje nowa warszawska grupa i scena teatru fizycznego. Spektakl “ARTYSTA. Mechanika ucieczki” został stworzony w ramach wyprawy do Gruzji, która odbyła się w sierpniu 2013 roku w ramach projektu “Na scenie doświadczeń”.

Czas trwania: 50 min.

Występują: Łukasz Adamczyk, Karolina Dziełak, Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Klaudyna Statkiewicz, Małgorzata Suś, Maciej Tomaszewski
Reżyseria: Dawid Żakowski
Produkcja: Karolina Dziełak / Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Partnerzy: Centrum Łowicka i Centrum Promocji Kultury Praga Południe

(premiera wrzesień 2013, Warszawa)

 

ARTYSTA fot. Jan Borek (6)

fot. Jan Borek

Sztuka Nowa_teatr został założony przez reżysera, aktora i pedagoga teatralnego – Dawida Żakowskiego oraz performerkę i menadżerkę kultury – Karolinę Dziełak. Od początku teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa z siedzibą w Warszawie, gdzie działa nieprzerwanie od 2007 roku. Będąc niezależnym zespołem performerów i aktorów, teatr realizuje poszczególne spektakle i projekty współpracując z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury, takimi jak:

Teatr Baza – Warszawa, Centrum Promocji Kultury w dzielnicy Praga Południe, Centrum Łowicka w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Warszawa, Miejski Ośrodek Kultury – Sochaczew, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Warszawa, Festiwal Sztuka Ulicy – Warszawa, Festiwal Brave Kids – Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, La Paillette – Francja, Teatr Melpomena – Gruzja, Mitos – Cypr, Festiwal Imaginarius – Portugalia, The Working Party – Niemcy, Festiwal Via Tea – Niemcy, In Zeitgeist Theatre – Wielka Brytania, Regula contra Regulam Teatro – Włochy

Poza działalnością artystyczną – tworzeniem spektakli, organizacją projektów w przestrzeni publicznej, teatralnych wydarzeń czy warsztatów teatru fizycznego – grupa angażuje się również w pracę edukacyjną. Teatr współpracuje z takimi instytucjami jak studio teatralne “Baza”, studium aktorskie “aktorStudio” czy licznymi ośrodkami kultury (Klub Kultury Gocław, Prom Kultury Saska Kępa, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, MOK Sochaczew). Organizuje również cykliczny projekt edukacyjno-artystyczny “PODAJ DALEJ”, gdzie spotykają się cztery grupy młodzieżowe prowadzone przez instruktorów z czterech warszawskich organizacji pozarządowych, korzystających z różnorodnych technik artystycznych.

Trening zespołu przekracza granice tańca czy teatru fizycznego, skupiając się na odkrywaniu i badaniu nowych sposobów ludzkiej ekspresji. Eksplorując konkretne zagadnienia, poszukuje procesu zdolnego zachować naturalną esencję i transparentność ciała performera.

Ponieważ jest to proces, który nie może rozwinąć się w trakcie typowej pracy teatralnej czy pojedynczego projektu, spektakle Sztuka Nowa_teatr powstają w wyniku długotrwałych badań i poszukiwań skupionych wokół wybranego tematu. Podczas tych poszukiwań osobiste doświadczenia konfrontują się ze społecznymi poglądami tworząc okazję do spotkania pomiędzy aktorami a widzami.

Dawid Żakowski – aktor, reżyser i pedagog teatralny.

Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa i w ramach tego Stowarzyszenia prowadzi profesjonalne badania technik teatralnych i praktyki w dziedzinie międzynarodowej wymiany teatralnej.

W latach 1997-2007 współpracował z Piotrem Borowskim, jako aktor i asystent reżysera. Biorąc udział w jego spektaklach (Północ, Człowiek, Henryk. Hamlet. Hospital) występował m. in. w Paryżu, Lille, Berlinie, Dusseldorfie, Moskwie, Montevideo, Caracas, Belo Horizonte, Sao Paulo, Neapolu, Palermo, Florencji,  Zurychu, Kolonii. Jako aktor współpracował również z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, Netteatre w Lublinie.

W ostatnich latach pracy twórczej realizuje projekty o charakterze interdyscyplinarnym, w ramach których wyreżyserował m. in. spektakle: Sylwia:Medea,  Moja wolność – Moja niepodległośćWarsaw: in Between, Mapy PamięciARTYSTA. Mechanika ucieczki.

Jest współautorem dwóch projektów z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, kierowanych do młodzieży: W poszukiwaniu tożsamości PODAJ DALEJ – teatralna platforma wymiany technik.

Jako pedagog teatralny prowadzi stałe zajęcia dla studentów Teatru Baza w Warszawie (w ramach zajęć wypracował 3 spektakle dyplomowe: “11 synów”, “Czarnoksiężnik z krainy Oz”, “Muchy”) i studentów aktorStudia Romy Gąsiorowskiej w Warszawie oraz dla młodzieży w Miejskim Ośrodku Kultury w Sochaczewie, gdzie wyreżyserował spektakle “Noce sióstr Bronte”, “Alicja w krainie czarów”, “Kruchość kryształowej powłoki” i w CPK w dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Od 2008 roku współrealizuje również międzynarodowe projekty badawcze: Drought (Limassol – Warszawa), Lift Off (Berlin – Frankfurt – Warszawa), Regula contra Regulam (Mediolan – Wrocław – Warszawa), If this was my street (Gorlitz – Rennes – Warszawa), Taburopa (Lizbona – Kolonia – Bruksela – Warszawa).