teatr

Niedziela opanowana przez Teatr


Trzy miejsca,
trzy grupy odbiorców,
trzy różne konwencje teatralne.

W jednej z sal działdowskiego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wystąpił Teatr Form Niezależnych Korzunowicz z Olsztyna. Spektakl “Bajka o Małym Smoku” zrealizowany w formie teatru marionetkowego, wywoływał na twarzach dziecięcej publiczności zaciekawienie, śmiech oraz wzruszenie. Nie gorzej bawili się, równie licznie przybyli, dorośli. Widać i w nas tkwi potrzeba zrozumienia tajemnicy posiadania prawdziwych przyjaciół, którą odkrywał bajkowy Mały Smok.



Ratusz w Działdowie po raz drugi gościł zawodowych aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, którzy w ramach cyklu “Teatr przy Stoliku” zaprezentowali komedię obyczajową “Słońce dla dwojga” Pierre’a Sauvil’a. Kreacje aktorskie stworzone przez Katarzynę Kropidłowską i Mariana Czarkowskiego czasem bawiły, czasem zaś doprowadzały do łez licznie zgromadzoną publiczność.

Wieczorem przed działdowską publicznością zaprezentował się Kabaret Zmarnowany Potencjał. Skecze i piosenki w wykonaniu grupy studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie skutecznie rozbawiły przybyłą widownię.


——————————————————————————–

Coś dla dzieci…

26 września (niedziela), godz. 14.00 – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, ul. M. Skłodowskiej-Curie 20

“Bajka o Małym Smoku”

Spektakl zrealizowany w technice Teatru Marionetek. Mały Smok pojawia się na ziemi i wyrusza w świat w poszukiwaniu przyjaciela, z którym można pobawić się i zaprzyjaźnić. Po drodze spotyka: duszka, raka, myszkę, sowę i złą czarownicę Szara-Marę.

Wędrujmy wraz z nim, ze smoczą piosenką o przyjaźni:

“Zaprzyjaźnij się z kimś, kto przyjaźnić się umie, Zaprzyjaźnij się z kimś, kto cię zawsze zrozumie…”


Wystąpi Teatr Form Niezależnych Korzunowicz z Olsztyna.

Teatr Form Niezależnych
(znany wcześniej  jako Niezależny Teatr Animacji – Korzunowicz)
został   założony  w  1993  roku   przez  Grażynę i Mirosława  Korzunowiczów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział   Lalkarski  w  Białymstoku).

Jesteśmy jedynym zawodowym prywatnym teatrem działającym na terenie województwa  Warmińsko-Mazurskiego, a zarazem jednym z nielicznych w Polsce. Istniejemy od 1993 roku. W swoim dorobku mamy kilkanaście przygotowanych
i zrealizowanych premier i programów edukacyjnych / w tym warsztaty teatralne dla dzieci i nauczycieli /

W 1983 r.  po obronie dyplomów  przywędrowaliśmy do Olsztyna, gdzie rozpoczęliśmy  pracę w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Rozstaliśmy się z  nim po 10  latach,  aby tworzyć samodzielnie.  Od początku  jednym z  trójki  twórców był  syn – Kuba (obecnie absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalność Animacja społeczno – kulturalna, aktor Grupy Teatralnej “Verte”).

W  dorobku   mamy   udział  w  kilku festiwalach teatralnych   w kraju  jak i  za  granicą. Zdobyliśmy  nagrodę   za   “TWÓRCZE  POSZUKIWANA” na    Festiwalu Teatrów  w Walizce  (Łomża  1992), Stypendium  Ministerstwa  Kultury   i   Sztuki  (1992),  Stypendium  Miasta  Olsztyn (2003). Współorganizowaliśmy  “Rodzinne   Iluzję  Teatralne”  (1996, 1997).

Jesteśmy autorskim Teatrem plastycznym, sami przygotowujemy spektakle
i programy edukacyjne / scenariusze , scenografie , muzykę i wykonanie /.
Głównym założeniem naszego Teatru jest docieranie tam gdzie ,profesjonalne inicjatywy artystyczne nie docierają , a kontakt ze sztuką jest ograniczony. Uciekamy  od  dosłowności, zatem nasze spektakle operują  metaforą,  obrazem i dźwiękiem.

 

 

” … Są jak odwieczni poszukiwacze skarbów, czarodzieje ze starych baśni. Niezwykli ludzie, niezwykła rodzina, zasługujący na wyróżnienie większe niż oklaski.”

Elżbieta Mierzyńska –  Dziennik Pojezierza ’99

www.teatrform.olsztyn.pl


 

Coś dla dorosłych…

26 września (niedziela), godz. 16.00 – Ratusz

“Słońce dla dwojga” – Pierre Sauvil

Błyskotliwa komedia obyczajowa o spotkaniu dwóch pokoleń: wyzwolonej, dość bezczelnej młodej dziewczyny ze spokojnym, dobrze ułożonym lekarzem w średnim wieku, nade wszystko ceniącym sobie w życiu spokój i wygodę. Panienka zaskakuje go propozycją nie do odrzucenia. Otóż rok wcześniej doktor zdiagnozował u niej śmiertelną chorobę. Młoda osoba sprzedała dom, porzuciła  pracę i udała się w długą pożegnalną podróż dookoła świata, by ostatecznie dowiedzieć się, iż padła ofiarą pomyłki. W ramach rekompensaty za doznaną krzywdę bezceremonialnie wprowadza się do domu lekarza i zamierza w nim pozostać do momentu, aż nie stanie ponownie na nogi. Odmowa gospodarza grozi mu skandalem środowiskowym. Ten punkt wyjścia staje się początkiem szeregu niezwykłych zdarzeń w życiu obojga, a żeby tego było mało, dziewczyna chowa jeszcze w zanadrzu prawdziwą, wybuchową wręcz niespodziankę.

Żywy dialog, celny dowcip, znakomite obserwacje charakterów, mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji, ale też mądra zaduma nad człowiekiem i jego odwiecznym dążeniem do ciepła i bliskości drugiej osoby.

Wystąpią:  

Katarzyna Kropidłowska

Marian Czarkowski


 

“Teatr przy Stoliku”

Już po raz drugi zapraszamy do wysłuchania dzieła współczesnej dramaurgii w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Aktorzy czytają rozpisane na role teksty dramaturgiczne, tworząc swoistą wersję teatralnego słuchowiska. “Teatr przy Stoliku” cieszy się dużą popularnością i ma stałych słuchaczy, nie tylko w Olsztynie, gdzie występuje systematycznie, ale także w wielu miastach województwa warmińsko-mazurskiego, do których gościnnie przyjeżdża.


Coś na dobry humor…

26 września (niedziela), godz. 18.00 – Klub La Cosa Nostra

Kabaret Zmarnowany Potencjał

W lutym 2010 roku w Teatrze Studenckim “Cezar” w Olsztynie ukształtował się skład kabaretu występującego przez pierwsze miesiące jako “Wyrób Kabaretopodobny”. Obecnie stara się występować tu i ówdzie jako Kabaret Zmarnowany Potencjał.

Grupę tworzą:

Przemek Kaperzyński – Mocny opiekun, mocny organizator, mocny sekretarz, mocny obserwator, mocny autor tekstów piosenek kabaretowych – “bo w piosenkach czuje się najmocniej”. Posiada mocne poczucie humoru i wiele innych mocnych rzeczy. Jego dewizą jest “chcieć to móc”.

Emilka “Stojsława” – Osoba tajemnicza, nikt w kabarecie nie zna jej nazwiska. Przedstawia się jako “Stojsława” i twierdzi że ma jaja. Mimo że jest blondynką, mówi że wcale nią nie jest. Niestety, na scenie najczęściej gra blondynkę. I znowu, nikt nie wie dlaczego?

Karolina Kazula – Potocznie “Colgate”. Posiada fryzurę, palce i uśmiech. Na scenie charczy najpiękniej. Lubi dowcipy o żabach i bocianach. Jej hobby to spanie. W przerwach zajmuje się pracą w kabarecie.

Marcin Lesiński – Człowiek o wyjątkowej twarzy scenicznej. Wykazuje skłonność do komicznego piszczenia i kosmicznego marudzenia. Kabaretowy “Flip”. Jeździ idealnie dopasowanym Tico. Mieszka w Orzołku. Ziomek Rafała.

Rafał Orzoł – Po nabyciu umiejętności śpiewu na imprezach karaoke postanowił pokazać się na scenie kabaretowej. Wielki aktor, podobno nigdy nie był mały, ale młodszy. Kabaretowy “Flap”. Mieszka w Ziomku. Orzołek Marcina.

Michał Buraczewski – Człowiek pracujący w firmie produkującej kserokopiarki, boks biurowy jest jego domem, a ekspres do kawy ołtarzem. Podobno jest z Białegostoku, ale to nie jedyna jego wada…

http://www.youtube.com/watch?v=5_DS0tLQrzA

 

http://www.youtube.com/watch?v=XCzdt_Mceqo

Wstęp: 3zł.

Ostatni wieczór artAKCJI 2010 zakończymy pokazem tańca flamenco.

Zapraszamy!