Muzyka

Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Arno Kanta w Działdowie.

Wystąpią:
Zbigniew Ciucias - skrzypce i słowo o muzyce
Judyta Kwiatkowska - flet
Piotr Stolarz - altówka
Sławomir Makowski - fortepian


happysad
fot. Krystian Dróżdż

happysad - zespół rockowy założony w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej przez muzyków, którzy już wcześniej grali razem. Od 1995 roku pod nazwą HCKF (Hard Core'owe Kółko Filozoficzne), a od roku 1997 zespół został przemianowany na Happy Sad Generation. Nazwa happysad uformowała się dopiero w 2002 roku, kiedy to wybrane zostało także logo grupy i nagrane zostało pierwsze demo z materiałem, który później znalazł się na płycie Wszystko jedno. Swoją muzykę zespół określa jako regresywny rock, dopełniony charakterystycznymi tekstami. Zespół ma na koncie ponad 450 koncertów w całym kraju.

W lipcu 2004 nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu "Wszystko jedno". Singlowy utwór promujący tę płytę „Zanim pójdę” spędził 33 tygodnie na Liście Przebojów Trójki prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego. W kwietniu 2007 magazyn Teraz Rock umieścił płytę "Wszystko jedno" wśród 50 najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.

W październiku 2005 ukazał się drugi album zatytułowany „Podróże z i pod prąd”, świetnie przyjęty przez publiczność tłumnie wypełniającą sale podczas koncertów trasy promocyjnej. Płyta została doceniona także przez krytyków muzycznych - wg magazynu Teraz Rock plasuje się wśród najlepszych polskich albumów 2005 roku. W połowie roku 2006 w zespole nastąpiła zmiana perkusisty - Maćka Sosnowskiego zastąpił Jarosław Dubiński. 1 września 2007 podczas organizowanego przez zespół happysad festiwalu SKARfest miała miejsce premiera trzeciego krążka zespołu - Nieprzygoda. Nagrań dokonano w Studiu S4 Polskiego Radia oraz Słabym Studiu SP Records (kwiecień-czerwiec 2007). Producentem i realizatorem nagrań jest Leszek Kamiński. W nagraniu gościnnie udział wzieli: Janusz Zdunek (m.in. Kult) - trąbka oraz Marcin Świderski - klawisze.

W połowie września 2007 album „Nieprzygoda” zyskał status najlepiej sprzedającej się płyty w Polsce. Podczas jesiennej trasy promocyjnej - Nieprzygoda Tour 2007, zespół zagrał koncerty w ponad 40 miastach na terenie całego kraju.

happysad
fot. Krystian Dróżdż

21 czerwca 2008 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Mystic Production na pierwszą w dorobku grupy koncertową płytę DVD. Znalazł się na niej koncert, który został zarejestrowany podczas jesiennej trasy koncertowej „długa droga tour”, 4 października, w krakowskim klubie Studio. Koncertowe wydawnictwo happysad "na żywo w STUDIO" zyskało status złotej płyty już w dniu premiery, 24 listopada 2008. Czytelnicy magazynu Teraz Rock (nr 2(72)2009) uznali ten koncertowy album za najlepsze polskie muzyczne wydawnictwo DVD 2008 roku. 16 lutego 2009 ukazała się również wersja audio tego koncertu, w formie podwójnego albumu CD.

Wraz z wiosenną trasą koncertową Eska Rock Tour 2009 zespół happysad zyskał nowego członka - Daniela Pomorskiego (trąbka), z którym to grupa współpracowała już wcześniej przy nagraniu koncertowego wydawnictwa Na żywo w STUDIO.
Obecnie zespół jest w trakcie nagrań nowego materiału w Studiach Polskiego Radia S-4 i S-3. Realizatorem dźwięku i producentem płyty jest Leszek Kamiński. Premiera nowego albumu przewidziana jest na 19 października 2009.

  • Jakub „Quka” Kawalec - śpiew, gitara, teksty
  • Łukasz „Pan Latawiec” Cegliński - gitara, śpiew
  • Artur „Artour” Telka - gitara basowa
  • Jarosław „Dubin” Dubiński - perkusja
  • Daniel Pomorski - trąbka


mjutmjut powstał jesienią 2004 roku w Działdowie, na Mazurach – miasteczku zbyt małym, by interesując się muzyką nie trafić na siebie. Stamtąd, jesienią roku 2006 przeniósł się do Gdańska. Zespół jest zwycięzcą i laureatem ogólnopolskich festiwali rockowych: Konfrontacje 2006 w Kętrzynie, Rockowania 2006 w Mławie, Maratonu Rockowego w Łowiczu (2007), Rock in Mińsk w Mińsku Maz. (2007), trójmiejskich eliminacji festiwalu FAMA oraz festiwalu Łódźstock w Łodzi. W styczniu 2007 r. piosenka „Do końca wszystkiego” znalazła się wśród innych piosenek-debiutantek na znanej składance autorstwa Piotra Kaczkowskiego - „minimax.pl 4”. Koniec 2007 roku przyniósł grupie największy z dotychczasowych sukcesów. W grudniu mjut wygrał prestiżowy festiwal Młode Wilki - Rebelia odbywający się w warszawskim klubie Stodoła. Dotychczas poprzedzali występy takich gwiazd jak Hey, Myslovitz, happysad, Coma oraz Kazik & Buldog.

Obecnie zespół kończy dwumiesięczną sesję nagraniową podczas której zarejestrował utwory na swoją pierwszą płytę.

www.mjut.pl
www.myspace.com/mjutbandtelefunkenTelefunken to elektroniczny projekt perkusisty i wokalisty zespołu mjut.
Muzykę charakteryzuje przestrzeń, nieszablonowa rytmika, ciekawe współbrzmienia oraz niestandardowe wykorzystanie instrumentów oraz głosu.
Telefunken to propozycja dla sympatyków elektroniki ambitnej i przemyślanej. Występ w ramach artAKCJI będzie ich debiutem.

© artAKCJA 2009

WuWuWu baj łebmajster ;)